U znak obeležavanja Međunarodnog dana žena EU info kutak Niš, Media i reform centar Niš, Komisija za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti Skupštine Grada Niša i Centar E8  organizovali su tribinu „Klara Cetkin moga grada“.

Na ovoj tribini žene iz različitih oblasti predstavile su  sebe, svoj rad i putanju razvoja, ali je bilo reči i o značaju rodne ravnopravnosti i učešća žena u društveno-političkom životu Niša.

Dragana Stojanović-Krstić, iz Komisije za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti Skupštine grada Niša, ukazala je na to da je 8.mart dan kada pokazujemo da smo svi ravnopravni u društvu. Ona je dodala još i da je ovo odlična prilika da pokažemo šta žene daju lokalnoj zajednici.

Ideja 8. marta se od prvobitne borbe za pravo i emancipaciju žena, kao i ravnopravnost u društvu, svela na simbolično poklanjanje cveća. Kako bi podstakle i druge žene da budu aktivan činilac društva, učesnice tribine govorile su o svojim iskustvima, ali i davale praktične savete novim generacijama Klare Cetkin našeg grada.

„Upornost je najvažnija, ali podrška porodice i prijatelja je takođe veoma bitna“, kaže dr Dragana Buđevac. Ona je bila druga žena hirurg u KC Niš, a za desetak godina stvari su se promenile, tako da sada od 30 hirurga, čak 10 su žene.

VAK_5015

Na tribini su učestvovale još i Ivana Petrović, novinarka City Radija, Ana Saćipović, direktorka Udruženja Romkinja „Osvit“ i Dunja Janković, preduzetnica podržana u okviru HELP programa.

 „Upotreba rodno senzitivnog jezika jeste važna, ali je mnogo važnije da osoba sa kojom govorim mene vidi kao sebi ravnu“, kaže Ivana Petrović.

Cilj tribine je predstavljanje onih žena, koje su u našem gradu, u oblasti svoga rada, napravile značajne pomake, istovremeno pokazujući zavidnu društvenu odgovornost.

„Ja sam sama sebi davala savete o upotnosti i strpljivosti, jer sam radila nešto što nije postojalo – na uvođenju SOS telefona na romskom i srpskom jeziku, prvom te vrste u Evropi“, kazala je Ana Saćipović koja već 10 godina vodi Udruženje „Osvit“ baveći se emancipacijom Romkinja.

„Trudim se da svoje životne vrednosti i principe ugradim u svoje poslovanje. Ne osećam se drugačije kao žena preduzetnica, ali, da, treba ohrabriti i podstaći žene da se osamostale i same započnu svoj biznis“, kazala je Dunja Janković, preduzetnica „Dunja prevodi“ podržana u okviru HELP programa.

Menadžerka EU info kutka Niš, Danijela Vučić ukazala je na to da je Srbija prva zemlja koja nije članica EU dobila indeks rodne ravnopravnosti. Na putu potpune ravnopravnosti predstoji nam dosta izazova pre svega u segmentu ekonomskog osnaživanja žena.

Sa događaja je potekla i inicijativa za formiranje godišnje nagrade „Klara Cetkin grada Niša“.