Prvi Erasmus+ chat održan u EU info kutku Niš izazvao je veliku pažnju mladih. O konkursima, uslovima apliciranja, stipendijama govorila je  predsednica niške Erasmus Students mreže Dunja Boričić, dok su svoja iskustva sa Erasmus studija preneli master ekologije sa španskog Univerziteta u Kadizu Čedomir Stevčić i doktor bioloških nauka sa Univerziteta u Monpeljeu Vanja Stojanović.

Govornici su se saglasili da apliciranje za Erasmus programe zahteva obimnu dokumnetaciju za čije je prikupljanje nekad potrebno  i više od mesec dana ali da se trud isplati, ne samo finansijski već i zbog bogatih iskustava koja se steknu tokom studija u inostranstvu.

,,Mesečne stipendije za Erasmus + programe danas iznose između 750 i 850 evra, da li je to dovoljno da pokrije troškove studenta zavisi od države do države. Inače, Srbija prima najviše stipendija za studiranje u EU’’, istakla je Dunja Boričić.

,,U moru dokumentacije koja vam je potrebna da biste aplicirali za Erasmus studije, posebnu pažnju obratite na motivaciono pismo, ono vam je bitnije od proseka ocena na fakultetu. Veoma su značajne i preporuke sa fakulteta’’, naznačio je  prisutnima Vanja Stojanović koji je doktorske studio biologije završio na Univerzitetu u Monpeljeu, a planira da postdoktorske studije upiše, takođe, putem Erasmus programa.

nis-1

Osim školovanja u Evropi koje se, prema rečima govornika, veoma razlikuje od domaćeg i nudi mnogo više prakse, tokom boravka u inostranstvu se stiču i bogata ,,vannastavna’’ iskustva. ,,Naučio sam da ronim, probao hranu sa različitih strana sveta, upoznao sada već venčanog kuma’’, priseća se Čedomir Stevčić koje je master studije pohađao u Italiji i Španiji. Prezadovoljan masterom u ovim državama južne Evrope, planira i doktorske studije da pohađa u inostranstvu.

Ovo je prvi u nizu Erasmus+ četova u EU info kutku Niš. ,,Ćaskanja’’ o Erasmus studijama održavaće se jednom mesečno na istom mestu.