U susret 18. oktobru – Evropskom danu borbe protiv trgovine ljudima, u EU info kutku Niš danas je u saradnji sa organizacijom „Centar za devojke“ održana radionica „Prevencija trgovine ljudima“ za 20-tak niških srednjoškolki i studentkinja.

Tokom jednoipočasovne radionice sa učesnicima je razgovarano ko može biti žrtva, ko trgovac, o lancu trgovine ljudima, a diskutovalo se i o razlikama između prostitucije, krijumčarenja, prinudnih brakova i sl. od trgovine ljudima.

„Trgovina ljudima predstavlja kršenje osnovnih prava i kao takva izričito je zabranjena prema Povelji o osnovnim pravima Evropske unije. Meta su žene i muškarci, devojčice i dečaci koji su izloženi različitim oblicima seksualne, kao i radne eksploatacije. Ovo je problem koji se tiče svih, zato je jako važno da budemo informisani i edukovani na ovu temu, što je i naš današnji cilj, kazala je Danijela Vučić, menadžerka EU info kutka Niš.

antitrafiking-2

Centar za devojke Niš je koordinaciona organizacija AT mreže (Antitraffickig mreže Srbija) koja u saradnji sa relevantnim akterima osmišlja i sprovodi aktivnosti u cilju sprečavanja, smanjivanja i rešavanja problema trgovine ljudiima na nacionalnom i lokalnom nivou u Srbiiji.

“Današnjom radionicom želeli smo da informišemo i edukujemo naše sugrađanke I poručimo da budu na oprezu. Iako informisane po mnogim pitanjima i sa manje predrasuda, neke činjenice su ipak iznenadile učesnice. Trgovac je obično neko iz bliže okoline, dok se najmanje radi o otmicama i trgovini organima, kakve su najčešće asocijacije ljudi kada je ova tema u pitanju” izjavila je radioničarka Silvija Mihajlović iz Centra za devojke Niš.

Prema podacima Centra za zaštitu trgovine ljudima u proteklih 9 meseci u Srbiji identifikovane su 34 žrtve trgovine ljudima, od toga u 9 slučajeva se radi o transnacionalnoj trgovini ljudima i u jednom slučaju reč je o stranom državljaninu. U istom period, primljeno je 111 prijava za identifikaciju.

antitrafiking-3

“Radionica mi je bila jako korisna i informativna. Kao mlada devojka, stekla sam uvid kako mogu da se zaštitim i uključim u borbu protiv trgovine ljudima”, kazala je jedna od učesnica radionice Teodora Stojanović.

Zadovoljne današnjim učinkom, utisak učesnica je da je ovo problem o kojem treba više da se priča I na kome treba duže da se radi. Za kraj radionice, učesnice su izvukle najupečatljivije informacije i poruke koju su želele da prenesu dalje u javnost, što su i učinile tokom polučasovne ulične akcije u centru Niša.