Rezultati projekta, koji je finansirala Evropska unija u okviru programa „Podrška civilnom društvu 2013“, a sprovela Ekumenska humanitarna organizacija (EHO) predstavljeni su danas u Novom Sadu. Dvogodišnji projekat „Perspektive jednakih mogućnosti za povratnike po osnovu sporazuma o readmisiji“, pokrenut je da bi se obavio monitoring i evaluacija lokalnih regulativa i mehanizama koji se tiču povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji i da se podrži lokalna integracija povratnika kroz njihovo osnaživanje u razumevanju principa jednakog tretmana.

Prezentovane su dve publikacije, nastale kao deo projektnih aktivnosti: Izveštaj o sprovođenju javnih politika prema povratnicima u Vojvodini, koji sadrži kvantitativne i kvalitativne podatke prikupljene u svih 45 opština Vojvodine o lokalnim regulativama i mehanizmima i Vodič protiv diskriminacije na lokalnom nivou, namenjen samim povratnicima.

Povratnici su državljani Srbije kojima je odbijen zahtev za azil ili su izgubili pravo na privremeni boravak, najčešće, u nekoj od zemalja Evropske unije (EU). Povratak tih ljudi odvija se na osnovu sporazuma o readmisiji koje je Srbija potpisala sa EU i pojedinačnim zemljama. Najčešće nevolje sa kojima se povratnici susreću po povratku u Srbiju, posebno oni koji su proveli duže vreme u inostranstvu, su nedostatak dokumenata, nerešeni socijalni i ekonomski problemi, nedostatak informacija,  nepoverenje u institucije, nefleksibilnost institucija i komplikovane procedure i socijalna izolacija kao posledica nedostatka kontakata i nepoznavanja jezika sredine.

Po rečima koordinator projekta Damira Krkobabića prikupljeni podaci, između osrtalog, ukazuju da male i nedovoljno razvijene opštine i gradovi često nemaju dovoljno kapaciteta da samostalno  deluju po jednom tako kompleksnom pitanju kao što je pitanje položaja povratnika. Dok su nevolje u obrazovanju lakše rešive, na izazove koji se tiču unapređivanja uslova stanovanja još uvek nema odgovora, predloga i plana. Isto je i sa pitanjem ekonomskog osnaživanja, odnosno pronalaženja zaposlenja, koji se uslov za unapređenje položaja i ostvarivanja garantovanih ljudskh prava.

„Vodič protiv diskriminacije na lokalnom nivou“ namenjen povratnicima po osnovu sporazuma o readmisiji u Novom Sadu, koji je sačinila saradnica Pokrajinskog ombudsmana Ankica Dragin, korisna je literatura ne samo za povratnike, već i za sve ostale građane. Publikacija će preko saradnika Ekumenske humanitarne organizacije na terenu biti dostupna povratnicima

Pravnica Nataša Pušin, saradnica EHO govorila je o novom projektu EHO za povratnike na osnovu sporazuma o readmisiji, koji je proširen i na opštine u drugim delovima Srbije.