Pred velikim brojem zainteresovanih studenata održan je drugi Erazmus čet u EU info kutku u Nišu. Svoja iskustva sa školovanja po Evropi sa prisutnima su podelili studenti Medicinskog fakulteta u Nišu Jelena Kovačević i Aleksandar Popović i Vanja Jovanović, studentkinja niškog Elektronskog fakulteta.

Svo troje su se složili da su pri apliciranju za Erazmus plus programe najbitniji motivaciono pismo i preporuke profesora dok prosek ocena uopšte nije presudan pri izboru studenta za boravak na nekom od evropskih univerziteta.

Predstavnica Erazmus studentske mreže iz Niša Jelena Kovačević provela je jedan semester na Norveškom univerzitetu za nauku i tehnologiju u Trondhajmu i rekla da planira da se, svakako, nekad ponovo vrati u ovu skandinavsku zemlju i radi u ovoj državi u kojoj je, kako kaže, sve u tolikoj meri uređeno da je ,,Norveška svojim građanima obezbedila apsolutno sve’’.

Govoreći o semestru koji je provela tamo, Jelena se priseća da je ,,na Univerzitetu u Trondhajmu sve posvećeno studentima, oni su najbitniji. Mnogo se više forsira praktičan rad u odnosu na teoretski, a radi se u manjim grupama’’.

Ona savetuje mlade da, ukoliko odu na studije u inostranstvo, borave u studentskim kampusima jer ,,tako upoznate mnoge kulture, za neke čak niste znali ni da postoje’’.

erazmus-3

Slična iskustva imao je i njen kolega sa Medicinskog fakulteta u Nišu Aleksandar Popović koji je, boraveći u Roterdamu, stekao najbolju drugaricu iz Indonezije, sa prostora njemu do tada potpuno nepoznatog. ,,Holandija je prelepa zemlja. Iako sam isprva mislio da su Holanđani hladni, uverili su me u apsolutno suprotno – veoma su prijatni i nas iz Srbije su veoma lako i brzo prihvatili’’, prenosi svoja iskustva ovaj budući lekar koji je, kako kaže, ostao bez daha kada je prvi put ušao u Erazmus Medicinski centar u Roterdamu.

Osvojila ga je, kaže, zelena bašta na samom ulazu u Centar kao i impresivni heliodrom u okviru ove medicinske ustanove. ,,Ne treba propustiti ni odlazak u Amsterdam koji obiluje muzejima i koncertnim dvoranama koje su fantastične, a karte za koncerte nisu preskupe i koštaju u proseku oko 20 evra’’, savetuje Aleksandar.

Sa pozitivnim iskustvima sa Palma de Majorke vratila se studentkinja Elektronskog fakulteta u Nišu Vanja Jovanović. Erazmus iskustvo joj je bilo odlična prilika da usavrši znanje španskog jezika budući da Španci ne vladaju dobro engleskim jezikom. Ona žali što je na Majorci provela samo pola godine jer ,,sam se u početku bojala budući da sam bila jedina iz Srbije i, umesto da se tokom prijavljivanja opredelim da boravak od 10 meseci, opredelila sam se samo za šest. Sad se kajem zbog toga’’.

Tokom boravka na ovom turistički atraktivnom ostrvu zainteresovala se, kaže, i za latino plesove koje je nastavila da trenira i po povratku u Niš. ,,Stekla sam prijatelje širom sveta sa kojima sam se viđala i posle razmene, putujemo zajedno, a upravo nam se najavila prijateljica iz Meksika da dolazi aprila u Španiju, pa ćemo se tamo svi okupiti’’, kaže Vanja.

O aktuelnoj ponudi i uslovima konkursa za apliciranje za Erazmus plus programe student Univerziteta u Nišu se mogu informisati putem ovog linka.