Uoči Dana državnosti Republike Srbije koji se obeležava na praznik Sretenje, 15. februara održano je prvo u nizu akademskih predavanja “Sretenjski ustav – stvaranje evropske Srbije” koje organizuju EU info Kutak Niš i Univerzitetska biblioteka ,,Nikola Tesla’’.

Predavanje o ustavu iz 1835. godine koji se smatra za to vreme najistočnijim odjekom Francuske revolucije održao je redovni profesor Pravnog fakulteta u Nišu na Katedri za pravnoistorijske nauke dr Nebojša Ranđelović.

On je istakao da je Dimitrije Davidović sačinio ustav koji je imao ,,punu sistematiku, podelu vlasti, državne, a ne paradržavne organe, nezavisno sudstvo. Njime su bila predviđena Opštenarodna prava Srbina, odredba kojom je Srbija definisana kao građanska država i kojom su garantovana građanska prava, lične i imovinske slobode’’. Ovo, podseća profesor Ranđelović, nije odgovaralo ni Rusiji ni Austriji ni Turskoj koje su u to vreme bile apsolutne monarhije, pa je Sretenjski ustav na snazi bio samo dve nedelje.

Austrijanci su Sretenjski ustav smatrali ,,semenom koje nema načina da se primi na srpskom tlu’’, Rusi su ga nazvali teatarskim poslom dok su se Turci pribojavali da bi mogao da bude zarazan i za druge narode pod turskom vlašću. ,,Taj ustav je bio iskra koja je zapalila plamen Srbije ka brzom izgrađivanju državnosti, ustavnosti i brzom uvođenju demokratije’’, istakao je profesor Ranđelović. On je, takođe, istakao i neke zanimljivosti koje se tiču ovog liberalnog akta i njegovog autora Dimitrija Davidovića koji je bio slobodni zidar što se vidi i na prvoj strani Sretenjskog ustava na kojoj se nalaze masonski simboli poput libele, mača, svevidećeg oka, plamteće zvezde.

“Sretenjski ustav – stvaranje evropske Srbije’’ je prvo u nizu akademskih predavanja koje će se, na različite teme, održavati jednom mesečno u organizaciji EU info kutka i niške Univerzitetske biblioteke.

,,Ideja je da na ovaj način, kroz predavanja namenjena najširoj javnosti ukažemo na interakcije Srbije i Evropske unije u raznim oblastima i na različitim nivoima’’, objašnjava menadžerka EU info kutka Niš Danijela Vučić. Saradnja EU info kutka i Univerzitetske biblioteke je logičan nastavak decenijske saradnje koju ova biblioteka imala sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji kroz različite EU programe kojima je unapređen rad i infrastruktura biblioteke ,,Nikola Tesla’’ – Tempus, HETIP, EUTEKA… ,,Želimo da se i na ovaj način dodatno otvorimo prema lokalnoj zajednici. Budući da smo ušli u eru permanentnog obrazovanja, cilj nam je da građanima ovog dela Srbije pomognemo u tome’’, istakao je direktor Univerzitetske biblioteke ,,Nikola Tesla’’ Zoran Živković.