Evropski parlament je usvajanjem dve rezolucije pozdravio početak pristupnih pregovora sa Srbijom i napredak ostvaren u normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. Poslanici su naglasili i da bi proces normalizacije bio uspešniji kada bi sve države Evropske unije priznale Kosovo

Poslanici Evropskog parlamenta pozdravili su napredak ostvaren tokom 2015. u pogledu normalizacije odnosa između Srbije i Kosova i pozvali Beograd i Prištinu da nastave sa punom i blagovremenom primenom svih do sad postignutih sporazuma, ističući da je ovo jedan od uslova za ulazak Srbije u EU.

„Danas smo poslali jasnu poruku: Srbija je na dobrom putu ka Evropskoj uniji. Otvaranje prvih poglavlja je zasluženo priznanje napretka postignutog u pogledu dalje normalizacije odnosa sa Kosovom,” rekao je izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister.

Rezoluciju o Srbiji kojom je pozdravljeno otvaranje pregovora sa EU podržalo je 498 poslanika, 66 je glasalo protiv, a 70 je bilo uzdržano. Rezolucija podstiče Srbiju da nastavi sa sprovođenjem sistemskih reformi, da se postara da rad sudija i tužilaca, ali i medija, bude oslobođen političkog uticaja, te da pojača napore za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Izvestilac EP za Kosovo Ulrike Lunaček rekla je da je „budućnost nezavisnog Kosova u Evropskoj uniji, ali Kosovo mora da uloži veće napore kako bi se izborilo sa korupcijom i organizovanim kriminalom, kao i da ostvari opipljive rezultate u razvoju ekonomije”.

„Osim toga, Kosovo je jedina zemlja na Zapadnom Balkanu čijim građanima nije dozvoljeno da se u EU zadrže tri meseca bez viza. Ovakvu nepravilnost treba brzo otkloniti kako se građani ne bi osećali ‘isključenima’,” dodala je.

Poslanici su u rezoluciji istakli da pet država članica EU još nije priznalo Kosovo, dodajući da bi priznanje ostatka članica donelo veću stabilnost regionu i doprinelo normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova.

Naglasili su da Sporazum o pridruživanju između EU i Kosova, koji je Evropski parlament ratifikovao 21. januara, daje snažan zamah reformama i otvara dalji put integraciji Kosova u EU. Nezavisnost medija i pravosuđa, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i reforma tržišta rada, samo su neke od oblasti kojima se treba ozbiljnije pozabaviti, ističe se u rezoluciji.

Rezoluciju o Kosovu je podržalo 403 poslanika, 130 je glasalo protiv, dok je 104 bilo uzdržano.

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova