Svet i Srbiju očekuje toplija klima, jer se nastavlja trend porasta temperature planete, ocenili su učesnici tribine „Kakva klima očekuje Evropu do 2030. godine“, u okviru kampanje Delegacije Evropske unije u Srbiji i EU Info Centra „Evropa za zelenu Srbiju“.

Vladimir Đurđević iz Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu je izjavio da se može očekivati porast temperature planete.

“I u Srbiji se može očekivati toplija klima nego sredinom 20. veka. Porast temperature planete nije jedina promena u klimatskom sistemu, ona donosi i promene učestalosti, frekvencije i intenziteta ekstremnih meteoroloških pojava”, rekao je Đurđević.

“Ako bude kiše, biće je malo više i češće. Ukoliko je suša, trajaće duže ili će učestaliji biti toplotni talasi”, izjavio je Đurđević, uz konstataciju da “ono čega smo svedoci proteklih 10 godina su tek obrisi onoga što možemo očekivati”.

Đurđević je naglasio da ne govori o apokaliptičnom scenariju.

“Dogovor iz Pariza o klimatskim promenama je pokušaj da se obim tih promena zaustavi na podnošljivom nivou. Ukoliko dogovor bude uspešan i sve zemlje smanje emisije gasova staklene bašte, promene klime će biti blaze”, rekao je Đurđević.

On je naveo da bi porast temperature od četiri ili pet stepeni do kraja veka bio ogroman izazov za globalno društvo.

FoNet-EVROSERVIS-TRIBINA

Nikola Božić iz Istraživačke stanice Petnica izjavio je da se politička elita i akademska zajednica bave pitanjem klimatskih promena, ali da građani u svakodnevnom životu toga nisu svesni, iako osećaju posledice promena.

Govoreći o sporazumu u Parizu, Božić je ocenio da je dobro što su Kina i Sjedinjene Američke Države potpisale taj dokument i pokazale spremnost da se bave problemom.

Prema Božićevim rečima, primena različitih sporazuma se pokazala kao neuspešna, ali sada su i najveće zemlje svesne hitnosti i urgentnosti teme.

Novinar Centra za promociju nauke EU Info centra Nikola Zdravković izjavio je da se ne može tačno reći kakva klima očekuje svet i Evropu, ali da postoje predviđanja koja, za sada, nisu dobra.

“Ta predviđanja su da će 2036. godine temperatura na Zemlji biti za dva stepena veća u odnosu na predindustrijsko doba, a do kraja veka za 3,5 stepeni”, naveo je Zdravković.

On je naveo da se svetske ekonomije oslonjene na fosilna goriva i druge zagađivače razvijaju brže nego tehnologijekoje pomažu održivi razvoj.

“Potrebna je dobra volja zemalja potpisnica da bi došlo do promena. Tu nastaje problem, jer nema tela koje će kontrolisati da li države ispunjavaju preuzete obaveze smanjenja emisije gasova staklene baste”, izjavio je Zdravković.