U Narodnoj biblioteci „Dositej Obradović“ u Novom Pazaru organizovana je debata pod nazivom „Poglavlje 27 – izazovi za lokalnu zajednicu“sa ciljem da aktuelizuje pitanje zaštite životne sredine na lokalnom nivou u kontekstu pregovora o članstvu Republike Srbije u Evropskoj uniji u poglavlju 27 – Zaštita životne sredine.

Grad Novi Pazar suočava se sa veoma izraženim i ozbiljnim problemima u oblasti zaštite životne sredine i debata je bila prilika za razgovor relevantnih aktera na lokalnom nivou o izazovima i mogućim odgovorima na postojeće probleme.

Na početku, prisutnima su se obratili Teo Taraniš, član Tima Evropa Srbija, Malića Plojović iz Odeljenja za zaštitu životne sredine Grada Novog Pazara i Dženan Hajrović, izvršni direktor Fondacije „Front“ iz Novog Pazara.

Član Tima Evropa Srbija Teo Taraniš upoznao je prisutne sa dosadašnjim tokom procesa pregovora o članstvu Srbije u Evropskoj uniji i podsetio na rezultate koji su do sada ostvareni u tom procesu. U svom osvrtu na poglavlje 27, Taraniš je istakao značaj ovog poglavlja za sve lokalne samouprave. „Poglavlje 27 je jedno od najobimnijih i najzahtevnijih u procesu pregovora, veliki deo obaveza i odgovornosti u pogledu budućeg sprovođenja različitih mera i aktivnosti koje ovo poglavlje obuhvata biće na lokalnim samupravama i veoma je važno na koji način se lokalni akteri, a pre svega lokalne samouprave, pripremaju za otvaranje ovog poglavlja“ – rekao je Taraniš.

Ispred lokalne samouprave prisutnima se obratila Malića Plojović iz Odeljenja za zaštitu životne sredine. „U poređenju sa lokalnim samoupravama u ostatku zemlje Novi Pazar je, u ovom trenutku, na nivou „zlatne sredine“ u pogledu stanja i kvaliteta životne sredine“ – ocenila je Plojović. Ona je dodala da postoji potreba za kadrovskim jačanjem i finansijskom podrškom budućim aktivnostima lokalne samouprave kada je u pitanju zaštita životne sredine. „Procenjuje se da bi izgradnja postrojenja za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda mogla da košta između 24 i 27 miliona evra i mi za takve investicije očekujemo podršku Evropske unije“ – rekla je Plojović.

Dženan Hajrović, izvršni direktor Fondacije „Front“, ukazao je na dosadašnje napore organizacija civilnog društva da iniciraju i sprovedu akcije i zagovaraju potrebu bržeg rešavanja problema u ovoj oblasti. „Postoji mnogo manjih problema na lokalu koje možemo da rešimo bez velikih finansijskih sredstava. Ono što, međutim, nedostaje jeste bolja umreženost različitih stejkholdera na lokalu i u tom smislu treba raditi na boljoj povezanosti lokalne samouprave, organizacija civilnog društva i građana. Dodao bih i to da nam u ovoj oblasti nedostaju strateški dokumenti na lokalu“ – istakao je Hajrović.

Tokom diskusije koja je usledila prisutni građani su istakli komunalne i ekološke probleme koji postoje u pojedinim gradskim naseljima i zanimalo ih je kako i kada je moguće očekivati da ti problemi budu rešeni. Prisutni su apelovali na lokalnu samoupravu da, preko svojih javnih preduzeća, pojača aktivnosti na saniranju divljih deponija i da uloži više sredstava u obezbeđivanje prostora za odlaganje smeća.

Debata je organizovana u okviru aktivnosti Tima Evropa Srbija uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i EU info centra.