“Surfuj i ne brini” bila je tema susreta tinejdžera sa predstavnicima Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana u Informacionom kutku Evropske unije u Novom Sadu (EUIP NS), a povodom 7. februara Dana bezbednijeg interneta.

Šta je ombudsman, koliko i kako štiti i prava deteta učenicima šestog razreda Osnovne škole “Ivo Lola Ribar”  govorila je Ankica Dragin, jedna od autorki istraživanja i publikacije Pokrajinskog ombudsmana “Eksploatacija dece na internetu”.

O tome kako bezbedno koristiti internet govorio je  Alen Šajfer predstavivši sajt Pokrajinskog ombudsmana koji, između ostalog, na veoma prijemčiv I slikovit način, pruža savete deci, roditeljima i nastavnicima. Tinejdžerima je predočeno da kada se koristi internet na nepravilan i nebezbedan način može neko da im naudi raznim i vrlo opasnim metodama. Školarci su pomno slušali, odgledali bez daha film o pravima deteta  I, razume se, imali sijaset pitanja.

Na sajtu ombudsmana, o čemu je takođe govoreno na susretu u EUIP NS, predočeni su I rezultati  istraživanja “Eksploatacija dece na internetu” sprovedenog u okviru projekta “Prevencija eksploatacije dece u jugoistočnoj Evropi – Eksploatacija dece na internet”, a koji se bavi fenomenom eksploatacije dece putem infrmacionih I komunikacionih tehnologija (IKT), naročito putem računara I mobilnih telefona.

Uz podatke o tome na koji način institucije i drugi nadležni organi u Srbiji, posebno u AP Vojvodini, pristupaju pitanju iskorišćavanja dece putek IKT, izveštaj sadrži I mišljenja i stavove dece i roditelja iz vojvođanskih osnovnih i srednjih škola o ovoj društvenoj pojavi, kao i stručnjaka koji se bave decom u oblasti obrazovanja, socijalne I zdravstvene zaštite..

Vlada Srbije donela je u junu prošle godine Uredbu o bezbednosti i zaštiti dece pri korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija. Uredbom se, između ostalog, uređuju preventivne mere za bezbednost dece.