Niški srednjoškolci imali su prilike da se u prostorijama EU info kutka, upoznaju sa problemima koji nastaju usled neracionalne potrošnje i bacanja hrane, na globalnom i lokalnom nivou. Kroz zanimljivo i interaktivno izlaganje predavača učenici su se upoznali sa negativnim posledicama bacanja hrane, ali i sa mogućnostima za rešavanje ovog problema i praktičnim savetima koji se odnose na štednju i bacanje hrane. Predavanje „Hrana se jede, ne baca se!“ organizovali su EU info kutak Niš i Centar za unapređenje životne sredine u okviru kampanje „Evropa za zelenu Srbiju“, kako bi se ukazalo na taj rastući problem koji ima i ekološke posledice, jer se procenjuje da više od 30 odsto hrane proizvedene u svetu završi na deponijama.

,,Vlada globalna epidemija bacanja hrane jer čak trećina proizvedene hrane u jestivom stanju završi na deponiji. Na taj način se bacaju hiljade milijardi dolara a, osim što je ekonomski, bacanje hrane je ogroman ekološki problem’’, istakla je Ivana Jovičić iz Centra za unapređenje životne sredine

U okviru predavanja promovisana je i humanitarna akcija ostavljanja hrane i odeće na javnim mestima „Kuke dobrote“ o kojoj je govorila Sanja Zrnić. Ona je srednjoškolcima poručila da ,,sve potiče od pojedinca pa se tek potom deluje na globalnom nivou’’.

Menadžerka EU info kutka Niš Danijela Vučić je podsetila da je predavanje ,,Hrana se jede, ne baca se!’’ jedno od brojnih ekoloških aktivnosti tokom ,,zelenog’’ meseca septembra i pozvala prisutne da prisustvuju narednoj velikoj akciji u okviru kampanje – ,,Zeleni pešački prelaz’’ koja će se održati 16. septembra kod Trga Republike u periodu od 11 do 14 sati. ,,Sa kolegama iz Beograda i Novog Sada sprovodimo niz predavanja, događaja, uličnih akcija kako bismo ukazali na činjenicu da je životna sredina ugrožena, ali i ukazali na to kako da doprinesemo da se stanje popravi’’, istakla je Vučićeva.

euic-predavaci

Nakon predavanja učenicima je prikazan i dokumentarni film SAMO TI JEDI: PRIČA O BACANJU HRANE koji se bavi pojavom prekomernog bacanja hrane, farmerima, prodavcima, organizacijama i pojedincima koji menjaju trend bespotrebnog odbacivanja hrane.

Nakon filma deca i predavači su u opuštenoj atmosferi diskutovali o najaktuelnijim problemima u Srbiji i mogućnostima za njihovo rešavanje i promovisanje zaštite životne sredine u ovoj oblasti. Deci su podeljene i publikacije na temu zaštite životne sredine koje je ove godine pripremio i štampao Eu info centar: „Hrana se jede, ne baca se!“, „Životna sredina: kako da je sačuvamo?“, „Za energetski efikasno nikada nije kasno: da nas klima ne rasklima“ i „Evropska nedelja mobilnosti 2016: Pametna mobilnost. Snažna privreda.“

Osim u Nišu i Beogradu, isto predavanje će se u Novom Sadu održati 14. oktobra.